Współpraca BMW x Maja Ganszyniec

BMW x MAJA
GANSZYNIEC
STUDIO.

MODUŁOWE STOISKO BMW
ZAPROJEKTOWANE PRZEZ MAJA GANSZYNIEC STUDIO. PO JEGO ROZŁOŻENIU, WSZYSTKIE ELEMENTY
ZYSKAJĄ DRUGIE ŻYCIE JAKO MEBLE W ZIELONEJ PRZESTRZENI MIEJSKIEJ.

TWORZYMY NA DŁUŻEJ.

Współpraca BMW z Maja Ganszyniec Studio miała na celu stworzenie modułowego stoiska ekspozycyjnego dla elektrycznych modeli BMW. Koresponduje to z holistycznym podejściem BMW do zrównoważonego rozwoju i koncentracją na gospodarce o obiegu zamkniętym. Projekt powstał przy użyciu odpornego na warunki atmosferyczne świerku, kamienia, metalu, a wybrane elementy są wykończone naturalną skórą garbowaną roślinnie. Dzięki wykorzystaniu wysokiej klasy materiałów i zaprojektowaniu całości z uniwersalnych modułów, konstrukcja zyska drugie życie, stając się plenerową strefą rekreacji z ławkami i roślinnością – idealnie wpisującą się w parkowy krajobraz. Poszczególne elementy mogą być również łatwo odseparowane, odnowione bądź przeznaczone do ponownego przetworzenia.

0:00
0:00 /  0:00

DŁUGIE, DRUGIE ŻYCIE.

Zasada 'Nie szkodzić' stanowi podstawę działalności Mai Ganszyniec, która od ponad dziesięciu lat prowadzi studio projektowe skoncentrowane na tworzeniu rozwiązań przyjaznych ludziom i środowisku. Projektantka nieustannie dąży do wdrażania zrównoważonych rozwiązań, popularyzuje ideę gospodarki o obiegu zamkniętym i wybiera tradycyjne techniki rzemieślnicze, aby uwydatnić znaczenie naturalnych materiałów. Projekt współtworzony z BMW doskonale odzwierciedla dewizę 'Świadomie ciesz się naturą', dając produktom długie, drugie życie.

Portret Mai Ganszyniec x BMW

TRWAŁOŚĆ I WIELOFUNKCYJNOŚĆ W PROJEKCIE.

"Wierzymy, że każda produkowana dziś rzecz powinna służyć jak najdłużej. Ta zasada przyświecała nam także podczas tworzenia stanowiska wystawowego BMW, które po zrealizowaniu swojej pierwotnej funkcji, przez kolejne lata będzie dostępne dla lokalnych społeczności. Do jego wykonania zainspirowała mnie zrównoważona filozofia projektowania, w ramach której powstało BMW iX oraz wolność, jaką daje nam samochód. Wszystkie elementy stoiska zostały zaprojektowane jako zewnętrzne meble - wystarczy je rozłożyć, by mogły pełnić funkcję platformy piknikowej czy leżaków. Uniwersalność modułów pozwoli na ich dowolne zestawianie i adaptowanie do aktualnych potrzeb"
 
– mówi Maja Ganszyniec, uhonorowana tytułem Projektanta Roku przez Polski Instytut Wzornictwa Przemysłowego w 2017 roku oraz nominowana do Dezeen Awards 2022 w kategorii Emerging Design Studio of the Year.

Ławka z uchwytem skórzanym z modułem BMW x Maja Ganszyniec

DESIGN W HARMONII Z NATURĄ.

Dzięki zastosowaniu wysokogatunkowych materiałów i opracowaniu projektu w oparciu o uniwersalne moduły, konstrukcja ta będzie mogła zostać przekształcona w zewnętrzną przestrzeń rekreacyjną z ławkami i zielenią – harmonijnie komponującą się z otoczeniem parkowym. Elementy konstrukcyjne można także łatwo oddzielić, odświeżyć lub przekazać do recyklingu.

Ławka z uchwytem skórzanym i poduszką BMW x Maja Ganszyniec

CYRKULARNOŚĆ, CZYLI EKOLOGIA W PROJEKTOWANIU.

Grupa BMW konsekwentnie zmierza ku byciu liderem w dziedzinie zrównoważonej produkcji pojazdów klasy premium. Priorytetem dla marki jest dbałość o środowisko naturalne poprzez minimalizację śladu węglowego i efektywne wykorzystanie surowców. Dla BMW cyrkularna ekonomia to nie tylko wytwarzanie i dystrybucja aut elektrycznych, ale również zaawansowane, holistyczne podejście do całego procesu tworzenia łańcucha wartości. W ramach tej strategii, BMW Group Polska nawiązała kooperację z Mają Ganszyniec, renomowaną designerką, której prace charakteryzują się humanistycznym podejściem i harmonią z naturą.

Wzór blatu kamiennego BMW x Maja Ganszyniec

SYNERGIA W DĄŻENIU DO ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU.

"W BMW, dzięki innowacjom i holistycznemu podejściu do zrównoważonego rozwoju wyznaczamy nowe standardy. Nie patrzymy wyłącznie na produkt - to tylko jeden z elementów przybliżających nas do osiągnięcia neutralności klimatycznej. Od wielu lat analizujemy cały łańcuch wartości. Działamy w tym zakresie wielotorowo – 100% wykorzystywanej przez nas energii elektrycznej pochodzi ze źródeł odnawialnych, a nasze zakłady są neutralne pod względem emisji CO2. Ponadto zwiększamy zastosowanie surowców wtórnych oraz opracowujemy alternatywne materiały o właściwościach zbliżonych do skóry czy wykonanych częściowo z sieci i lin rybackich pochodzących z recyklingu. -

Ławka z uchwytem skórzanym i poduszką z dodatkowym stolikiem kamiennym BMW x Maja Ganszyniec

CYRKULARNOŚĆ JAKO KROK W PRZYSZŁOŚĆ.

- W 2025 roku otworzymy całkowicie nowy rozdział w naszej historii z BMW Neue Klasse. To nowy sposób myślenia o mobilności i nasza wizja transformacji ku bardziej odpowiedzialnej i zrównoważonej przyszłości, która zdefiniuje przyszłą gamę modelową BMW. Szukając innowacyjnych rozwiązań, zawsze patrzymy perspektywicznie. Współpraca z Mają jest dla nas naturalna – łączy nas świadome podejście do korzystania z dostępnych zasobów oraz szukanie innowacyjnych rozwiązań w obszarze gospodarki cyrkularnej. Dla nas nie kończy się ona na produkcji aut, ale wkracza do życia, w którym na co dzień funkcjonujemy"

 

– mówi Kacper Studencki, Dyrektor Marketingu BMW w Polsce.

INNOWACJE BMW DLA ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 materiały z recyklingu sieci rybackie

Sieci rybackie.

BMW Group aktywnie wprowadza zrównoważone rozwiązania w produkcji swoich pojazdów, takie jak recyklingowane materiały wykorzystywane w wykładzinach podłogowych modeli BMW iX, X1 i i5. Te materiały, pozyskiwane m.in. z zużytych sieci rybackich, przyczyniają się do obniżenia emisji CO2 o 25% w stosunku do standardowych elementów wykończeniowych.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 materiały z recyklingu tworzywo sztuczne z recyklingu

Tworzywo sztuczne z recyklingu.

Tapicerka bagażnika w BMW i5, 60% materiału pochodzi z tworzyw sztucznych uzyskanych z recyklingu. To samo dotyczy elementów konstrukcyjnych zderzaków, podbudowy boczków drzwi, osłony podszybia i ramy przedniego pasa w BMW iX, które są w całości wykonane z recyklingowanego tworzywa sztucznego.

Zrównoważony rozwój BMW 2023 materiały z recyklingu włókna kaktusa

Włókna kaktusa.

BMW Group angażuje się również w rozwój biopowierzchni we współpracy ze start-upami. Jednym z owoców tych działań jest Deserttex™, innowacyjny materiał stworzony ze sproszkowanych włókien kaktusa i biopochodnej matrycy poliuretanowej. Wykorzystanie tego typu materiałów pozwala na eliminację surowców pochodzenia zwierzęcego i jednocześnie przyczynia się do redukcji emisji CO₂. 

Zespół Maja Ganszyniec Studio

MAJA GANSZYNIEC STUDIO.

Studio założone w 2013 roku przez Maję Ganszyniec skupia się na projektowaniu mebli i produktów przeznaczonych zarówno do wnętrz domowych, jak i przestrzeni publicznych. Firma wspiera marki poprzez tworzenie strategii projektowej oraz oferowanie nadzoru artystycznego.

INNE TEMATY.

Zrównoważony rozwój w serii i – ostra, kręta droga przez zalesiony teren wzdłuż wybrzeża

ZRÓWNOWAŻONY ROZWÓJ BMW.

BMW i7 podłączone do stacji ładowania przed budynkiem biurowym

ELEKTROMOBILNOŚĆ BMW.

BMW Neue Klasse zaparkowane na dworzu przed minimalistycznym budynkiem

BMW VISION NEUE KLASSE X.