Nasze narzędzie do zarządzania zgodami użytkownika na korzystanie z plików cookie jest tymczasowo offline. Z tego powodu niektóre funkcje wymagające zgody użytkownika mogą nie być dostępne.
ZAPRASZAMY DO ŚWIATA SZTUKI.
Marka BMW od niemal 50 lat wspiera na świecie działania z zakresu kultury i sztuki, współpracując z największymi światowymi artystami, m.in.: Andy Warholem, Royem Lichtensteinem, Jenny Holzer czy Jeffem Koonsem. Firma wchodzi też w śmiałe kooperacje z instytucjami, jak np. Tate Modern, gdzie uczestniczy w tworzeniu nowoczesnych projektów artystycznych.
Polski oddział BMW jest partnerem wielu polskich instytucji kultury. Umożliwia to przełożenia wartości, które chcemy promować na język sztuki.
- Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie
- Opera na Zamku w Szczecinie
- Opera i Filharmonia Podlaska - Europejskie Centrum Sztuki
- Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia
- Opera Śląska
- Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego
- Krakowskie Biuro Festiwalowe
- Filharmonia Śląska w Katowicach
- Teatr Wielki Opera Narodowa
BMW/Art/Transforms
BMW/Art/Transforms to zrealizowane przez BMW Group Polska w 2012 roku unikatowe wydarzenie artystyczne oraz program stypendialny skierowany do polskich artystów młodego pokolenia. Wspólnie z fundacją Bęc Zmiana 22 artystów zostało zaproszonych do udziału w kilkunastogodzinnym Warsztacie Twórczym. W trakcie artystycznego „maratonu” uczestnicy mieli za zadanie stworzyć, przy użyciu dowolnej techniki, oryginalny obiekt sztuki, którego podstawą była maska modelu BMW serii 3. Powstały 22 autorskie interpretacje maski, wykorzystujące różnorodne techniki i narzędzia. Nagrodę główną ufundowaną przez BMW – stypendium artystyczne w wysokości 20 000 złotych na dalszy rozwój – otrzymał Jan Lutyk za pracę „Lustro”. Prace można było oglądać na wystawie w galerii przy Mysiej 3, gdzie do tej pory wystawiona jest jedna z prac. Kolejne dwie są prezentowane w siedzibie BMW Group Polska.
BMW Art Cars
To wyjątkowa kolekcja motoryzacyjnych dzieł sztuki, licząca obecnie 19 eksponatów. Autorem tej inicjatywy był Hervè Poulain, kierowca rajdowy ścigający się BMW. W 1975 roku namówił amerykańskiego artystę Alexandra Caldera, by pomalował jego auto wyścigowe BMW 3,0 CSL. Kreacja Caldera miała uzyskać efekt ruchu i dynamiki. Okazało się to iskrą, która rozpaliła ideę założenia zbioru BMW Art Cars Collection.
W pierwszych latach trwania projektu w dzieła sztuki przekształcano przede wszystkim samochody wyścigowe. Później kolekcję rozszerzono także o samochody produkowane seryjnie.
W kolejnych latach Roy Lichtenstein w BMW 320i (1977) oraz Andy Warhol w BMW M1 (1979) wykorzystali karoserie pojazdów jako malarskie płótna, na których starali się uchwycić istotę ruchu. Andy Warhol tak opowiadał o swojej idei przeobrażenia kultowego auta wyścigowego: „Chciałem stworzyć żywy obraz prędkości. Jeśli auto jest naprawdę szybkie, wszystkie kontury i kolory zacierają się.”
Dziś w kolekcji są także dzieła takich artystów, jak Olafur Eliasson, Jenny Holzer czy Jeff Koons.BMW Art Club
BMW to marka wizjonerska, wychodząca śmiało w przyszłość. Wprowadza innowacyjne rozwiązania technologiczne do produkowanych aut w każdym segmencie, a jednocześnie stara się podążać za człowiekiem jako jednostką, towarzyszyć mu w emocjonalnie angażujących doświadczeniach. Dlatego też najnowszy projekt marki - BMW Art Club. Przyszłość to sztuka - zadaje pytanie człowieka i sztukę w świecie rozwijających się technologii, trzymając się założenia, że kluczem do zrozumienia przyszłości pozostanie niezmiennie kultura.
Projekty z cyklu BMW Art Club. Przyszłość to sztuka wpisują się w strategię BMW Drives Culture. Jest to długofalowa działalnośćkulturalna z powodzeniem realizowana przez BMW, artystów oraz czołowe polskie instytucje kultury. Jej misja to kreowanie innowacyjnych wydarzeń, podczas których sztuka spotyka się z nowymi technologiami i refleksją nad przyszłością gwałtownie zmieniającego się pod ich wpływem świata.
BMW Art Club x NOSPR x Witek Orski
W 2018 roku projekt został zainaugurowany dwoma koncertami w sali koncertowej NOSPR w Katowicach oraz w Teatrze Wielkim Operze Narodowej w Warszawie. Orkiestra NOSPR zagrała utwory wybitnych kompozytorów XX wieku: Krzysztofa Pendereckiego, Witolda Lutosławskiego, Andrzeja Panufnika) oraz Henryka Mikołaja Góreckiego. Towarzyszyła im instalacja wideo autorstwa Witka Orskiego.
BMW Art Club x Teatr Wielki – Opera Narodowa x Boris Kudlička
W ramach BMW Art Club. Przyszłość to Sztuka w sezonie artystycznym 2019/20 Teatr Wielki-Opera Narodowa zaprezentowała kolejne wydarzenie z pogranicza kultury i nowych technologii: „Carmina Burana (Mgnienie Oka)”. Spektakl w nowatorskiej oprawie Borisa Kudlički stał się wizualno-muzyczną przestrzenią doświadczenia zmieniającego się świata.
BMW Jazz Club
Przez 12 lat firma organizowała również koncert BMW Jazz Club, podczas którego czołowi jazzmani prezentowali najnowsze trendy muzyczne
Dowiedz się więcej o globalnym zaangażowaniu: https://www.bmwgroup.com/en/responsibility/culture.html